Tävlingsresultat
JKA
Sweden Riksmästerskap 2007 Malmö 3 mars
Enighet stod som värd för riksmästerskapet i Shotokan 2007.
Tävlingarna anordnades i Baltiska
hallen
KATA
1, Kata 8-9 år
Pojkar 9kyu-upp
1. Edin Suljanovic, Ystad Karateklubb
2. Omar Dedic, Shotokan Karateklubb Helsingborg
3. Amin Ghrieb, Landskrona Karateklubb
3. Rasmus Andersson, Ystad Karateklubb
2, Kata 8-9 år
Pojkar 9kyu-upp
1. Kosovare
Sadrijaj, Landskrona Karateklubb
2. Kaltrina
Rahmoni, Landskrona Karateklubb
3. Linn Elofsson,
Zendokai Karateklubb Halmstad
3. Salma Diop, GAK Enighet
Malmö
3, Kata 10-11 år
Pojkar 9-8 kyu
1. Simon Jakobsson, Carlshamn Shotokanklubb
2. Filip Bellander, GAK Enighet
Malmö
3. Rova Mahmoud, Ippon Karateklubb Helsingborg
3. Anders Boberg, Klippan Karateklubb
4, Kata 10-11 år
Flickor 9-8 kyu
1. Nermina Ibrahimovic, Perstorp Karateklubb
2. Annie Ydström, Engelholm Shotokan Karateklubb
3. Ardita Cokolli, Örkelljunga Karateklubb
3. Caroline Lewitsky, Shotokan Karateklubb Helsingborg
5, Kata 10-11 år
Pojkar 7kyu-upp
1. Simon Filote, GAK Enighet
Malmö
2. Mattias Lundin, Ippon Karateklubb Helsingborg
3. Abdulmejied Denkeli, GAK Enighet
Malmö
3. Anton Sehovac, Ippon Karateklubb Helsingborg
6, Kata 10-11 år
Flickor 7kyu-upp
1. Elin Ringblom, Ystad Karateklubb
2. Emelie Karlsson, Hässleholm Karateklubb
3. Tekla Dreier, Örkelljunga Karateklubb
3. Ajka Kolasinac, GAK Enighet
Malmö
7, Kata 12-13 år
Pojkar 9-7kyu
1. Ager Bahtiri, Örkelljunga Karateklubb
2. Simon Bellander, GAK Enighet
Malmö
3. Dennis Sorsa, Hässleholm Karateklubb
3. Dan Rosdahl, Shotokan Karateklubb Helsingborg
8, Kata 12-13 år
Flickor 9-7kyu
1. Moa Wåhlander, Shotokan Karateklubb Helsingborg
2. Klara Thornblad, Shotokan Karateklubb Helsingborg
3. Anette Gustafsson, Örkelljunga Karateklubb
3. Sarah Sörensson, Shotokan Karateklubb Helsingborg
9, Kata 12-13 år
Pojkar 6kyu-upp
1. Emil Nilsson, Älvsby Shotokan Karateklubb
2. Muslija Beharovic, Ippon Karateklubb Helsingborg
3. Christian Samarani, Ippon Karateklubb Helsingborg
3. Jerry Ahlbin, Ippon Karateklubb Helsingborg
10, Kata 12-13 år
Flickor 6kyu-upp
1. Rahime Kerci, Ippon Karateklubb Helsingborg
2. Tove Hernnäs, Örkelljunga Karateklubb
3. Erica Petersson, Engelholm Shotokan Karateklubb
3. Katarina Lindblad, Ippon Karateklubb Helsingborg
11, Kata 14-15
Pojkar 9-7kyu
1. Fredrik Ottinger, Ippon Karateklubb Helsingborg
2. Max Lövinger, Zendokai Karateklubb Halmstad
3. Pantelija Jovanovic, Ippon Karateklubb Helsingborg
12, Kata 14-15 år
Pojkar 6kyu-upp
1. André Gustavsson, Örkelljunga Karateklubb
2. Niclas Wennerholm, Zendokai Karateklubb Halmstad
3. Eric Nordberg, Älvsby Shotokan Karateklubb
3. Kim Johansson, Ippon Karateklubb Helsingborg
13, Kata 14-15 år
Flickor 6kyu-upp
1. Linda Fyen, Ystad Karateklubb
2. Janina Hägg, Ystad Karateklubb
3. Petra Eriksson, Älvsby Shotokan Karateklubb
3. Mathilda Karlsson, Carlshamns Shotokanklubb
14, Kata 16-17 år
Killar 9kyu-upp
1. Robin Nyholm, Guldstaden Shotokan Karateklubb
2. Pontus Lövinger, Zendokai Karateklubb Halmstad
3. Anton Andersson, Shotokan Karateklubb Helsingborg
3. Magnus Persson, Örnsköldsvik Shotokan Karateklubb
15, Kata 16-17 år
Tjejer 9kyu-upp
1. Armina Barakovic, Ystad Karateklubb
2. Anna Jönsson, Ystad Karateklubb
3. Emelie Bonesson, Zendokai Karateklubb Halmstad
3. Johanna Lind, Carlshamn Shotokanklubb
16, Kata Vuxen
Herrar 9-4kyu
1. Alexander Alcaide, Perstorp Karateklubb
2. Jonas Jakobsson, Carlshamns Shotokanklubb
3. Jonas Hansson, Örkelljunga Karateklubb
3. Andreas Björk, GAK Enighet
Malmö
17, Kata Vuxen Dam
9-4kyu
1. Ann-Karin Renberg, Älvsby Shotokan Karateklubb
2. Rajmunda Rexhay, Örkelljunga Karateklubb
3. Bita Forsat, Ippon Karateklubb Helsingborg
3. Camilla Randehed, Shotokan Karateklubb Helsingborg
18, Kata Vuxen
Herrar 3-1kyu
1. Martin Algerstedt, Carlskrona
Shotokan club
2. Jonas Elofsson, Zendokai Karateklubb Halmstad
3. Sebastian Tkacz, Landskrona Karateklubb
3. Karl-Oskar Söderstjerna, Shotokan Karateklubb Helsingborg
19, Kata Vuxen Dam
3-1kyu
1. Ivana Bogojevic, Ippon Karateklubb Helsingborg
2. Madeleine Petersson-Sjöberg, Ippon Karateklubb Helsingborg
3. Armina Barakovic, Ystad Karateklubb
3. Emma Wendt, Älvsby Shotokan Karateklubb
20, Kata Vuxen
Herrar Öppen klass
1. Simon Kadanik, Shotokan Karateklubb Helsingborg
2. Robin Nyholm, Guldstaden Shotokan Karateklubb
3. Fredrik Pettersson, Ippon Karateklubb Helsingborg
3. Magnus Andersson, Zendokai Karateklubb Halmstad
21, Kata Vuxen Dam
Öppen klass
1. Sandy Rantzow, Shotokan Karateklubb Helsingborg
2. Michelle Carlsson, GAK Enighet
Malmö
3. Martina Holmberg, Ippon Karateklubb Helsingborg
3. Ivana Bogojevic, Ippon Karateklubb Helsingborg
KUMITE
22, Kumite 8-9 år
Pojkar/Flickor 9kyu-upp
1. Abdullah Denkeli, GAK Enighet
Malmö
2. Daniel Hedlund, GAK Enighet
Malmö
3. Emmy Lundgren, Helsingborg Karateklubb
3. Axel Rosander, Hässleholm Karateklubb
23, Kumite 10-11 år
Pojkar/Flickor 9kyu-upp
1. Emelie Karlsson, Hässleholm Karateklubb
2. Abdulmejied Denkeli, GAK
Enighet
3. Simon Filote, GAK Enighet
Malmö
3. Olliver Jakobsson, Örkelljunga Karateklubb
24, Kumite 12-13 år
Pojkar 9-7kyu
1. Arber Bahtiri, Örkelljunga Karateklubb
2. Patrik Nilsson, Hörby Karateklubb
3. Eldin Kukulac, GAK Enighet
Malmö
3. Dennis Sorsa, Hässleholm Karateklubb
25, Kumite 12-13 år
Pojkar 6kyu-upp
1. Mohammed Osman Taha, Landskrona Karateklubb
2. David Reimer, GAK Enighet
Malmö
3. Johan Nordberg, Älvsby Shotokan Karateklubb
3. Emil Nilsson, Älvsby Shotokan Karateklubb
26, Kumite 12-13 år
Flickor 9kyu-upp
1. Ivana Zafirovic, Zendokai Karateklubb Halmstad
2. Ida Töyre, Umeå Shotokanklubb
3. Adisa Hasanovic, Landskrona Karateklubb
3. Anna Lindqvist, Emmaboda Karateklubb
27, Kumite 14-15 år
Pojkar 9kyu-upp
1. Andre Gustafsson, Örkelljunga Karateklubb
2. Eddie Larsson, Örkelljunga Karateklubb
3. Christoffer Magnusson, Umeå Shotokanklubb
3. Ahmed Chibli, GAK Enighet
Malmö
28, Kumite 14-15 år
Flickor 9kyu-upp
1. Anna Håkansson, Carlshamns Shotokanklubb
2. Claudia Kynman, Umeå Shotokanklubb
3. Jennifer Stanley, Lunds Karateklubb
4. Esra Erdogan, Haninge Budoklubb
29, Kumite 16-17 år
Killar 9kyu-upp
1. Magnus Persson, Örnsköldsviks Shotokan karateklubb
2. Johan Thorén, Umeå Shotokanklubb
3. Eddie Nilsson, Klippans Karateklubb
3. Uron Milosavljevic, GAK Enighet
Malmö
30, Kumite 16-17 år
Tjejer 9kyu-upp
1. Emma Topalovic, Landskrona Karateklubb
2. Johanna Lind, Carlshamns Shotokanklubb
3. Anna Jönsson, Ystad Karateklubb
3. Armina Barakovic, Ystad Karateklubb
31, Kumite Vuxen
Herrar 9-4kyu
1. Anders Somstedt, Shotokan Karateklubb Helsingborg
2. Edon Ramadani, Örkelljunga Karateklubb
3. Jonas Jakobsson, Carlshamns Shotokanklubb
3. Carl-Johan Strand, Hässleholm Karateklubb
32, Kumite Vuxen
Dam 9-4kyu
1. Anna-Karin Renberg, Älvsby Shotokan Karateklubb
2. Camilla Randehed, Shotokan Karateklubb Helsingborg
33, Kumite Vuxen
Herrar 3-1kyu
1. Murat Niler, GAK Enighet
Malmö
2. Tommy Hajgato, Zendokai Karateklubb Halmstad
3. Daniel Björkman, Huddinge Shotokan Karateklubb
3. Robin Stajerer, Ippon Karateklubb Helsingborg
34, Kumite Vuxen
Dam 3-1kyu
1. Emma Topalovic, Landskrona Karateklubb
2. Melike Erogan, Haninge Budoklubb
3. Sophie Granberg, Örnsköldsvik Shotokanklubb
3. Ami Humble, GAK Enighet
Malmö
35, Kumite Vuxen
Herrar Öppen klass
1. Mustapha Berkani, GAK Enighet
Malmö
2. Celan Celepli, Haninge Budoklubb
3. Anders Håkansson, GAK Enighet
Malmö
3. Mikael Pontarp, Hörby Karateklubb
36, Kumite Vuxen
Dam Öppen klass
1. Sabina Topalovic, Landskrona Karateklubb
2. Arnela Husic, Shotokan Karateklubb Helsingborg
3. Sasa Brankovic, Haninge Budoklubb
3. Emma Topalovic, Landskorna Karateklubb
37, Kumite Juniorer
Killar Öppen klass, 16-20 år
1. Robin Stajerer, Ippon Karateklubb Helsingborg
2. Anton Andersson, Shotokan Karateklubb Helsingborg
3. Tommy Hajgato, Zendokai Karateklubb Halmstad
3. Kristopher Oades, Shotokan Karateklubb
Helsingborg