Kempo- vår nystartade sektion
I Kempo blandas slag, sparkar, kast och brottning. Man kan utöva Kempo både som självförsvar och tävlingsidrott.
1996 började Kempon i Sverige, organiserade sig 2009 och är sedan 2016 en av de officiella kampsporterna inom Svenska Budo & Kampsportsförbundet. 2009 blev man medlem i det internationella Kempoförbundet (IKF), med över 100 medlemsnationer, som administrerar Kempo i världen och arrangerar bla VM och kontinentala mästerskap.
Den officiella dräkten är svart gi-jacka och vita gi-byxor. Bältesordningen går från vit, gult, orange, grönt, blått, lila, brunt och svart. Svart bälte har 10 dangrader. Till varje grad/bälte skall alla delar som inryms i Kempon uppvisas (slag-spark, kast-brottning och självförsvar).
Läs mer om Kempo här på vår hemsida eller varför inte komma till Enighet Sportcenter och titta på ett träningspass och prata med tränarna?
Hjärtligt välkomna!